Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babi leto v Banatu

31. 10. 2008

fotogalerie a jeste jedna

10.10. (Pá) - 11.10. (So) = non-stop cesta do Rumunska s krátkou romantickou zastávkou v ranním Temešváru. Odpoledne příjezd – příchod (zájemci mohou nalehko vystoupat od břehů Dunaje roklí potoka Rajka) do české vesnice Svatá Helena, ubytování v rodinách, ochutnávka domácí pálenky, úvodní toulky po vsi a skok do pruhovaných peřin.

12.10. (Ne) = ráno dobrovolně do kostela (katolického či baptistického), nedělní oběd. Odpoledne vycházka do bývalé osady  ELIZABETY. Podvečerní oheň na bílých skalách vysoko (až letecky) nad Dunajem s opékáním banátských specialit, s bečičkou piva, spoustou helenské kořalky a fantastickými výhledy do všech stran.

13.10. (Po) = ... můžete pomoci domácím s prací doma či na poli, jít na „táčky“ (návštěvu), vykoupat se dole v Dunaji, projít se v okolí vesnice či jen tak lenošit.

14.10. (Út) - 16.10. (Čt) = zcela volný pobyt na Svaté Heleně a v jejím blízkém okolí, nebo pěší výlet s průvodcem (a s vlastním spacím pytlem + karimatkou – noci pod střechou) do dalších českých vesnic, po první česky značené turistické cestě v Rumunsku (trasu definitivně upravíme dle počasí), na kterém nás čeká cesta parádním kaňonem krasové říčky Nery. Návštěva nejodlehlejší i nejvýše položené české vesnice Rovenska s noclehem v chaloupce, cesta malebným údolím pěti vodních mlýnků, další česká vesnice Gerník, druhá noc v klasickém statku, prohlídka okolí jeskyně Filipova díra, a všude hory a doly, rumunské salaše a pastevci, ovce, kozy, ... třetí den cestou domů - „na Helenu“ přes portálovou jeskyni Turecká díra a poloninu Garina. „Něru“ aj 3. den z Gerniku lze absolvovat „na lehko“ s možností neopustit svou helenskou postýlku.

17.10. (Pá) = odpočinek na Svaté Heleně, krátká vycházka do okolí (ke Kulhavé skále, či do údolí Dunaje). Při dostatečném počtu zájemců podnikneme fakultativní výlet do světoznámých lázní Bãile Herculane s možností termální koupele. Cestou lze spatřit Kazaňskou soutěsku, obrovský reliéf dáckého vůdce Decebala vytesaný do skály, stavbu pravoslavného kostela i přístavní Oršovu.

18.10. (So) = sobotní pohoda, „táčkování“ s novými známými, toulání se po okolí podle libosti. Eventuelně fakultativní výjezd na sobotní trh do Moldova Nova. Příprava na cestu, rozloučení s domácími a novými přáteli a večerní odjezd domů.

19.10. (Ne) = cesta domů Maďarskem a Slovenskem.

POZNÁMKA: Výše uvedený časový rozvrh je jen orientační a nemůžeme zaručit, že jej za všech okolností dodržíme. Může být mírně pozměněn zejména s ohledem na turistickou zdatnost účastníků, povětrnostní podmínky, dopravní zácpy, nálady kolektivu, nečekané nabídky a další zásahy vyšší moci. Konečné slovo má však vždy vedoucí zájezdu. V každém případě bude maximální snaha ze strany vedení zájezdu stanovený program dodržet, popř. přidat ještě něco navíc.

NÁVRAT DO ČR: V neděli 19.10. kolem poledne (dle propustnosti balkánských hranic) na parkoviště u obchodního domu TESCO při hlavním vlakovém nádraží. Zájemce opět vysadíme v Bratislavě na stejném místě jako při nástupu.

www.kudrna.cz