Jména
Lada
Lada může být:
- Lada - křestní jméno
- Lada (bohyně) - slovanská bohyně
- Lada (automobil) - značka osobních automobilů
Slovo Lada se také vyskytuje v názvech následujících obcí:
- Borová Lada - obec v okrese Prachatice
- Březová Lada - část obce Horní Vltavice v okrese Prachatice
- Černá Lada - část obce Borová Lada v okrese Prachhatice
- Lada (Česká Lípa) - část města Česká Lípa v okres okrese Česká Lípa
- Lada v Podještědí - část obce Jablonné v Podještědí v okrese Česká Lípa
- Svinná Lada - část obce Borová Lada v okrese Prachatice
Jako lada se někdy označují neobdělávané pozemky (ležící ladem)
Lada je slovanské jméno nejasného významu. Může být odvozeno ze slova lad (pořádek), staročeského lada (dívka, panna) nebo srbochorvatského lada (manželka). V pohanském bájesloví se tak jmenovala bohyně krásy, lásky a manželství. Podobně znějící slova s podobným významem lze nalézt i v dalších jazycích, a to nejen slovanských. V českém občanském kalendáři má Lada svátek 7. srpna.
Lada je slovanská bohyně byla na našem území hojně uctívána a významná téměř tak, jako Perun. Často je uváděna po Perunova boku jako jeho družka. Měla vytvářet rovnováhou Perunovi, byla protikladem jeho principu mužnosti, síly a moci.
Lada představuje ženskou podstatu v panteonu slovanských bohů. Jak také napovídá její jméno, je bohyní ladnosti a souladu. Její filosofií je žít a nechat žít, je symbolem života a štěstí, modlitby k ní jsou spíše rozjímáním, než něčím strnulým. Nejsilnější je Lada v období jara a léta, její období působnosti slábne od letního slunovratu. Do tohoto období spadalo rovněž nejvíc svátků na její počest.