Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jména

25. 5. 2006

Lada


Lada může být:


Slovo Lada se také vyskytuje v názvech následujících obcí:


Jako lada se někdy označují neobdělávané pozemky (ležící ladem)


Lada je slovanské jméno nejasného významu. Může být odvozeno ze slova lad (pořádek), staročeského lada (dívka, panna) nebo srbochorvatského lada (manželka). V pohanském bájesloví se tak jmenovala bohyně krásy, lásky a manželství. Podobně znějící slova s podobným významem lze nalézt i v dalších jazycích, a to nejen slovanských. V českém občanském kalendáři má Lada svátek 7. srpna.

Lada je slovanská bohyně byla na našem území hojně uctívána a významná téměř tak, jako Perun. Často je uváděna po Perunova boku jako jeho družka. Měla vytvářet rovnováhou Perunovi, byla protikladem jeho principu mužnosti, síly a moci.

Lada představuje ženskou podstatu v panteonu slovanských bohů. Jak také napovídá její jméno, je bohyní ladnosti a souladu. Její filosofií je žít a nechat žít, je symbolem života a štěstí, modlitby k ní jsou spíše rozjímáním, než něčím strnulým. Nejsilnější je Lada v období jara a léta, její období působnosti slábne od letního slunovratu. Do tohoto období spadalo rovněž nejvíc svátků na její počest.

Statistické údaje

Následující tabulka uvádí četnost jména v ČR a pořadí mezi ženskými jmény ve srovnání dvou roků, pro které jsou dostupné údaje MV ČR - lze z ní tedy vysledovat trend v užívání tohoto jména:

RokČetnostPořadí
19995168111.
20025225111.
Porovnánío 57 vícežádná změna

Změna procentního zastoupení tohoto jména mezi žijícími ženami v ČR (tj. procentní změna se započítáním celkového úbytku žen v ČR za sledované tři roky) je +1,9%.

Slavné Lady

Fiktivní Lady